top of page
Sprawdzanie ubytku

LECZENIE KANAŁOWE pod mikroskopem

ENDODONCJA na najwyższym poziomie w Klinice EKSTRA MED

Endodoncja – Leczenie kanałowe

Po etapie stomatologii zachowawczej, która obejmuje eliminację próchnicy i wypełnienie ubytków zębowych specjalnym materiałem, kolejnym jest endodoncja, czyli leczenie kanałowe – najczęściej będące skutkiem zaniechania leczenia próchnicy – kiedy bakterie penetrują w ząb, doprowadzając do stanu zapalnego. Może się ona rozwijać zarówno w zębach stałych, jak i mlecznych. Te zęby także wymagają leczenia kanałowego, dlatego endodoncja stanowi również ważny element dziedziny, jaką jest stomatologia dziecięca.

Wskazania do leczenia endodontycznego

Jakie są najczęstsze objawy, które sugerują konieczność przeprowadzenia leczenia endodontycznego? Przede wszystkim ból – występujący samoistnie lub pod wpływem bodźców (temperatura czy słodki smak spożywanego jedzenia) oraz obrzmienie dziąsła czy przetoka. Te symptomy powinny być jak najszybciej skonsultowane przez stomatologa (stomatologia zachowawcza), który zleca leczenie endodontyczne. Zęby, które uległy urazowi lub mają złamane ściany, wymagają leczenia kanałowego. Zdarza się, że choroby miazgi przebiegają bezobjawowo i są wykrywane przypadkowo podczas rutynowej kontroli. W takich przypadkach, mimo niewystępowania dolegliwości bólowych, również należy poddać się leczeniu kanałowemu. W przeciwnym razie bakterie będą niszczyć tkanki dookoła zęba i w rezultacie może okazać się, że konieczne będzie jego usunięcie. Warto pamiętać, że ząb podczas stanu zapalnego może wywoływać infekcję pozostałych narządów – bakterie przedostają się z krwią, niszcząc nasz organizm. Dlatego tak ważne jest wyeliminowanie stanów zapalnych z jamy ustnej. Leczenie kanałowe jest najprostszą i najtańszą metodą pozwalającą na zachowanie własnych zębów.

Dzisiejsza stomatologia eliminuje ryzyko wystąpienia nieprzyjemnego bólu, a także nie doprowadza do wystąpienia innych chorób ogólnoustrojowych, przeciwnie – prawidłowo wykonany zabieg likwiduje potencjalne stany zapalne.

Proces leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe wskazane jest, gdy dochodzi do choroby miazgi lub tkanek okołowierzchołkowych. Tym dolegliwościom często towarzyszy ból. Może je zdiagnozować dentysta pierwszego kontaktu i skierować pacjenta na leczenie kanałowe pod mikroskopem, które przeprowadza endodonta. Endodoncja to dziedzina zajmująca się zapobieganiem lub eliminowaniem stanu zapalnego miazgi. Leczenie kanałowe składa się z kilku etapów i polega na:

  • poszerzeniu kanałów,

  • ich odpowiedniej dezynfekcji oraz

  • wypełnieniu powstałej przestrzeni.

Powtórne leczenie endodontyczne

W niektórych przypadkach leczenie kanałowe może nie zakończyć się sukcesem. Wówczas konieczne jest jego powtórzenie. Taki proces nazywany jest mianem reendo.

Reendo wykonuje się w sytuacji, gdy pacjent wciąż odczuwa ból zęba, który był już leczony kanałowo. Stomatolog wykonuje odpowiednie badania, w tym zdjęcia rentgenowskie. Na tej podstawie decyduje on o tym, że konieczne jest przeprowadzenie powtórnego leczenia kanałowego. Najczęściej jest to niezbędne w takich przypadkach, jak:

  • obrzęk wokół zęba,

  • pojawienie się stanu zapalnego,

  • złamanie lub pęknięcie korony,

  • infekcja bakteryjna w obrębie tkanek okołozębowych,

  • wysięk ropny,

  • odsłonięcie dodatkowych kanałów zębowych,

  • ból,

  • perforacja korzenia lub komory zęba,

  • zmiany widoczne na zdjęciach rentgenowskich,

  • nieprawidłowe przeprowadzenie poprzedniego leczenia kanałowego.

 

Powtórne leczenie kanałowe wygląda tak samo jak pierwsze podejście, choć zabieg często trwa znacznie dłużej.

20201021_160206.jpg

Endodoncja. Diagnostyka

Leczenie kanałowe jest poprzedzone dokładną diagnostyką, co pozwala skutecznie pozbyć się przyczyn chorób miazgi. Podczas pierwszej wizyty lekarz stawia wstępną diagnozę popartą badaniem radiologicznym – w zależności od potrzeb jest to zwykłe badanie RVG albo tomografia komputerowa. Tomografia wiązki stożkowej (CBCT) to szybkie, bezinwazyjne i precyzyjne badanie, ułatwiające dentyście zaplanowanie przebiegu leczenia kanałowego. Na życzenie pacjenta przeprowadzane jest ono w znieczuleniu miejscowym, które całkowicie eliminuje wystąpienie nieprzyjemnego bólu. Podczas wizyty lekarz korzysta z mikroskopu. Ważne jest nadanie kanałom odpowiedniego kształtu, a do tego niezbędne są nowoczesne narzędzia maszynowe. Dzięki tym innowacjom lekarz przeprowadza odbudowę zęba podczas wizyty, dbając o komfort pacjenta oraz minimalizując ryzyko złamania.

Odbudowa protetyczna

Po przeprowadzeniu leczenia kanałowego ząb wymaga stworzenia odbudowy protetycznej. Jej rodzaj uzależniony jest od stopnia zniszczenia tkanek zęba. Zęby leczone kanałowo są znacznie bardziej podatne na złamania, dlatego tak ważne jest ich wzmocnienie i odbudowa w jak najkrótszym czasie. Nasi lekarze do każdego przypadku podchodzą indywidualnie – wierząc, że holistyczny model leczenia pozwala zakończyć je sukcesem. Dzięki wykorzystaniu najlepszych rozwiązań oferowanych przez współczesną endodoncję i protetykę jesteśmy w stanie uratować większość zębów. Lekarz zaleca właściwą profilaktykę – monitorowanie stanu uzębienia podczas wizyt kontrolnych co sześć miesięcy, podczas których oceniana jest szczelność odbudowy i wykonywane są zdjęcia radiologiczne.

Leica_with_MultiFoc_edited.jpg

CHIRURG STOMATOLOG KIELCE
STOMATOLOGIA KIELCE
IMPLANTOLOGIA KIELCE
DENTYSTA KIELCE
LECZENIE KANAŁOWE ZĘBÓW KIELCE
ENDODONCJA KIELCE
IMPLANTY ZĘBÓW KIELCE


 

2b_edited.png

STOMATOLOG DZIECIĘCY KIELCE
PROTETYKA KIELCE
PROTEZY ZĘBÓW KIELCE
WYBIELANIE ZĘBÓW KIELCE
KORONY ZĘBÓW KIELCE
LICÓWKI NA ZĘBY KIELCE
RTG ZĘBÓW KIELCE

ul. Jarońskich 3/3, Kielce

Umów wizytę  41 307 04 07

  • Instagram
  • facebook
  • googlePlaces

©2024 by EKSTRA MED

bottom of page